Biblioteczka Plenerowa na Osiedlu Przyjaźń 115

piątek, 24 kwietnia 2015

Przyjazna Biblioteczka plenerowa na warszawskim Osiedlu "Przyjaźń"

Co mają wspólnego biblioteki plenerowe oraz Pałac Kultury i Nauki w Warszawie? Otóż całkiem sporo - już wkrótce na bemowskim Osiedlu "Przyjaźń", na którym w latach 50 XX w. mieszkali radzieccy budowniczowie Pałacu, powstanie plenerowa Przyjazna Biblioteczka, wzorowana na Little Free Library. Będzie można wziąć z niej książkę lub czasopismo, zostawić innym te już przeczytane, a także dowiedzieć się, co ciekwego dzieje się na Osiedlu :) Zapraszamy do wspólnego tworzenia Biblioteczki!


Pomysł zakłada stworzenie na Osiedlu Przyjaźń miejsca przyjaznego dorosłym i dzieciom, mieszkańcom stałym, studentom i spacerowiczom, z Polski i cudzoziemcom – Przyjaznej Biblioteczki plenerowej. Będzie to niewielka konstrukcja w kształcie zbliżonym do domku jednorodzinnego usytuowana w uczęszczanym miejscu na Osiedlu Przyjaźń, w której środku znajdą się półki na książki i czasopisma.
Przyjazna Biblioteczka będzie funkcjonowała na zasadzie bookcrossingu – „weź książkę, przynieś książkę”. Każdy przechodzień – z bliska czy też daleka, będzie mógł skorzystać z zasobów Biblioteczki, jak również stać się jej aktywnym twórcą. Powstanie i funkcjonowanie Biblioteczki oraz wydarzeń temu funkcjonowaniu towarzyszących pozwoli sąsiadom wyjść poza swoje ogródki i spotkać się przy wspólnym wybieraniu lektur, porozmawiać nie tylko przez płot czy przy śmietniku, jak to teraz najczęściej ma miejsce. Spacerowicze i inni „użytkownicy” Osiedla mieszkający gdzie indziej będą mogli zaspokoić swoją ciekawość na temat historii Osiedla, poznać jego mieszkańców, wymienić się z nimi książkami czy też gazetami.


Biblioteczka powstaje w ramach Laboratorium Projektów Osiedla Przyjaźń - jest to projekt realizowany przez Bemowskie Centrum Kultury oraz Grupę Odkrykową Osiedla “Przyjaźń”, dofinansowany przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne 2015.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz