Biblioteczka Plenerowa na Osiedlu Przyjaźń 115

poniedziałek, 31 sierpnia 2015

Biblioteczka plenerowa na Osiedlu Przyjaźń już działa!

Sobotni piknik twórczy z kreatywnym przetwarzaniem, grillem, wspólnym śpiewem i wymianą książek udał się znakomicie. O 16 załadowaliśmy przyniesione przez gości książki, czasopisma i puzzle do roweru towarowego, którym przewieźliśmy te wszystkie publikacje przed domek jednorodzinny 115, gdzie odbyło się uroczyste otwarcie Biblioteczki. Obejrzyjcie zdjęciową relację z wydarzenia. 
Za zdjęcia dziękujemy Bożenie Głodkowskiej :)
Biblioteczka powstała w starym ulu, przebudowanym przez Zbyszka i ozdobionym przez Roberta z osiedlowych Warsztatów Terapii Zajęciowej. 
Pomysłodawcami i realizatorami Biblioteczki są mieszkańcy i sympatycy Osiedla "Przyjaźń", których wsparło Bemowskie Centrum Kultury w ramach programu Laboratorium Projektów Osiedla Przyjaźń. 

Laboratorium to projekt realizowany przez Bemowskie Centrum Kultury oraz Grupa Odkrywkowa Osiedla "Przyjaźń"k, dofinansowany przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne 2015.

Biblioteczka ma swoją pieczęć z logo i adresem bloga, gdzie znajdziecie więcej informacji o Biblioteczce i Osiedlu Przyjaźń, a także kontakt do opiekunów Biblioteczki. Na otwarciu do biblioteczki przybyło tyle książek, że mamy zapas na dłuższy czas. Ale zapraszamy, przyda się więcej, aby Biblioteczka nigdy nie stała pusta 
Pieczęć jest drewniana, z ex librisem

Pieczęć oraz poduszka na tusz zamocowane są w środku ula. Nie zapomnijcie ostemplować wkładanych do Biblioteczki książek!

 Piknik twórczy na otwarcie Biblioteczki odbył się na osiedlowym boisku. Obejrzyjcie migawki z tego wydarzenia. Było przetwarzanie starych sprzętów, ubrań, słoików etc. w nowe, przydatne rzeczy. Był grill, domowe specjały, przejażdżki rowerem towarowym, lemoniada pietruszkowa, wystawa zdjęć z pierwszego bemowskiego ogrodu społecznościowego Ogród społecznościowy - Fort Bema. Było wspaniale

Jak widać pogoda dopisała.

Aleksandra Gniadzik - Smolińska, koordynatorka cyklu Otwartych Spotkań Naukowych na Osiedlu, wiesza plakat o swoim projekcie. Już wkrótce będzie można posłuchać wykładów popularnonaukowych, które społecznie poprowadzą własnie mieszkańcy - profesorowie. Więcej informacji: https://naukowaprzyjazn.wordpress.com/

 Dzięki Magdzie Latuch oraz Gosi Sachryń z Bemowskiego Centrum Kultury można było wykonać piękne chusty z koszulek oraz portfele z kartonów po sokach.
Tomek Sosnowski poprowadził warsztaty, na których można było uszyć świetne worki na plecy z... ubrań :)

Goście przynieśli wiele pysznych potraw, był też grill i lemoniada z natki pietruszki.

Na pikniku można było pośpiewać tradycyjne pieśni pod okiem Jagny Godzińskiej, koordynatorki osiedlowej Grupy Śpiewu Tradycyjnego.


Pod wodzą pana Wojciecha Jacka Gdańska odbywała się obróbka starych tabliczek z numerami domków, które posłużą jako tło nowych, ręcznie wykonanych napisów. Na tabliczkach znajdą się nazwy poszczególnych osiedlowych alejkę, nadawane przez mieszkańców.

Przemek Zembura poprowadził warsztat z wykonywania koszy i podkładek z papierowej wikliny.
Biblioteczka stanęła na podjeździe przed domkiem jednorodzinnym nr 115 - w miejscu łatwo dostępnym i często uczęszczanym, pod opieka czujnego sąsiedzkiego oka.


Biblioteczka, czyli przerobiony ul wraz z podstawą, czyli pniami, waży na pewno ponad 100 kg Emotikon smile


Biblioteczka oznakowana jest ceramiczna tabliczką, autorstwa Roberta z Warsztatów Terapii Zajęciowej mieszczących się po sąsiedzku, również na Osiedlu "Przyjaźń".
Na Osiedlu Przyjaźń ostoję znajduje wiele gatunków ptactwa, takie jest zielone i spokojne. Bywają także sowy, nie tylko malowane Emotikon smile
Osiedle Przyjaźń znane jest z tego, że wybudowano je dla budowniczych Pałacu Kultury, a po ich wyjeździe przekazano na akademiki dla studentów i mieszkania dla wykładowców uczelni wyższych. Biblioteczka stanęła przy głównej alejce prowadzącej przez tzw. część profesorską, gdzie mieszkało wielu profesorów. I mieszka do dziś. Już wkrótce będzie można posłuchać wykładów popularnonaukowych, które społecznie poprowadzą własnie mieszkańcy - profesorowie. Więcej informacji: https://naukowaprzyjazn.wordpress.com/
Powstaje także pierwsze osiedlowe pismo JELONEK pod kierunkiem Oliwii Kujawy, redaktorki naczelnej gazety.

ZAPRASZAMY NA OSIEDLE "PRZYJAŹŃ", ZAPRASZAMY DO BIBLIOTECZKI PRZED DOMEK NR 115!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz